top of page

Proces produkcji video z Rek House

Zaktualizowano: 27 wrz 2023*Znajomość tego artykułu jest integralną częścią umowy z Rek House przy każdej produkcji filmowej. Stworzenie dobrego filmu to powtarzalny proces i przypomina trochę budowę domu: najpierw trzeba stworzyć fundamenty, by potem zacząć prace wykończeniowe. Dlatego napisałem dla Ciebie artykuł, który wyjaśni wszystkie etapy procesu tworzenia filmu z Rek House.


Podstawa: Plik Google Sheets

Najważniejszym dokumentem, z którym pracujemy jest widoczny dla wszystkich zaangażowanych w produkcję plik w Google Sheets (Excel). Dzięki temu nie ma niedomówień i informacje nie gubią się w gąszczu maili. Każda osoba zaangażowana może sprawdzić dowolną informacje w dowolnym momencie i podejmować słuszne decyzje - zarówno klient, jak i scenarzysta, operator kamery albo animator.


Wzór na niego jest przygotowany i dostaniesz go na początku naszej współpracy.


Najważniejsze: plik pokrywa całość produkcji i tylko informacje zawarte w pliku są obowiązujące zarówno dla nas, jak i dla Ciebie. Pozwoli to nam wykonać najlepszy możliwy film w wyznaczonym terminie - a przecież zależy na tym wszystkim.

Krok 1. Wywiad i tworzenie briefu

Każdy film jest trochę inny, ale na pewno zapytamy o:

- informacje o twojej firmie, produkcie lub usłudze.

- cel filmu.

- grupę docelową.

- gdzie i jak długo będzie wyświetlany film.

- określenie osoby decyzyjnej. - referencje.

PRZEDPRODUKCJA / PREPRODUKCJA

Krok 2. Opracowanie scenariusza.


W Rek House są dwie opcje:

1. Dostarczasz nam scenariusz i wspólnie go opracowujemy na język filmu.

2. My tworzymy scenariusz i wspólnie go dopracowujemy. Twoja ekspercka wiedza jest niezbędna, aby nie popełnić błędu przy tworzeniu filmu.

Krok 3. Określamy styl za pomocą moodboard

Jednocześnie ze scenariuszem powstaje moodboard. Jest to zwykle prezentacja, która zawiera zbiór zdjęć pokazujących jaki nastrój filmu chcemy uzyskać. Określamy dzięki niej w jakim stylu:

- mają wyglądać wnętrza?

- mają być ubrani aktorzy?

- chcemy użyć rekwizytów?

- ma być muzyka?

itd.

Krok 4. Scenopis lub storyboard

Na podstawie scenariusza i moodboard tworzymy scenopis, czyli opis scen które będą prezentować treść. Przykład:

Przy większych produkcjach tworzymy też storyboard, czyli ciąg rysunków prezentujących jakie dokładnie ujęcia chcemy uzyskać. Czasami są bardzo profesjonalne, a czasami wystarczy parę kresek.

Prosty storyboard.

Storyboard bardzo zaawansowany.

Powyższy storyboard z Batman: The Animated Series doskonale pokazuje, jak dużo potrafi powiedzieć storyboard. Tutaj możesz zobaczyć go w gotowej wersji:


Dobrze przygotowany storyboard pozwala uniknąć nietrafionych ujęć, a tym samym zbędnych kosztów. Jednak stworzenie storyboardu samo w sobie jest kosztem i jego użycie jest zależne od budżetu produkcji. Dzięki krokom 3 i 4 w pełni się zrozumiemy, co chcemy wspólnie stworzyć. Pozwoli to zbudować realny budżet, w którym my się zmieścimy, a ty nie przepłacisz. Po opracowaniu każdego z nich potrzebujemy Twojej ostatecznej akceptacji, ponieważ późniejsza zmiana wywraca do góry nogami całą produkcję filmu i generuje niepotrzebne koszty.


Krok 5. Tworzymy budżet

Po maksymalnie 48h otrzymasz od nas przygotowany budżet i harmonogram z opisanymi etapami produkcji. Wygląda on tak:


Po akceptacji budżetu i harmonogramu podpisujemy pełną umowę. Wystawiamy także fakturę zaliczkową w wysokości ⅓ ceny produkcji.

Krok 6. Decyzje przed produkcją

W tym kroku przygotujemy dla Ciebie prezentację, w której będą przedstawione propozycje aktora, lokalizacji, muzyki czy lektora. Dzięki niej podejmiesz ostatnie decyzje niezbędne przed produkcją. W razie problemów nasi specjaliści pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojej marki.

PRODUKCJA

Krok 7. Zdjęcia lub tworzenie animacji

W tym momencie nasza ekipa tworzy treści wizualne. Czasami są to plany zdjęciowe, czasami tworzenie animacji. Na planie niezbędna jest osoba decyzyjna od klienta. Nie zawsze da się wszystko przewidzieć i to często na planie zdjęciowym podejmuje się wiele decyzji.


POSTPRODUKCJA

Krok 8. Montaż.

Gotowy materiał trafia do montażu. W tym momencie następuje przegląd materiału, jego przycinanie i układanie w video. Powstają także animacje, przejścia, dodajemy muzykę i lektora, jeżeli jest potrzebny.

Krok 9. Poprawki

Po montażu otrzymasz link z filmem w pierwszej wersji. Film jeszcze może wyglądać blado, ponieważ przejdzie korekcję kolorów dopiero po pełnej akceptacji. W tym momencie czekamy na Twoje uwagi. Uwagi powinny mieć formę maila, gdzie zbiorowo opiszesz co Twoim zdaniem warto zmienić. Następnie odnosimy się do tych uwag, siadamy do komputera i przesyłamy następną wersję filmu. W ramach budżetu zapewniamy dwie serie poprawek. Pamiętaj, że preview (po polsku prewka) to nie jest film testowy. Jest to praktycznie gotowe wideo, które można doszlifować. Na zmiany scenariusza, scenopisu i koncepcji było miejsce przed krokiem 5 i obecnie pracujemy na gotowym, nagranym już pod dany scenopis materiale. Uwagi mogą zawierać przykładowo: - inny styl zmiany ujęć

- inny dobór ujęcia lub dubla

- szybszy lub wolniejszy montaż

Uwagi nie powinny zawierać: - zmian scenariusza - zmian aktora, lokalizacji, rekwizytów

- zmian tekstu lektora

Krok 10. Kończymy produkcję

Po akceptacji montażu filmu wykonujemy ostateczną korekcję kolorów i miks dźwięku. Otrzymasz gotowy plik z filmem jako link, a także fakturę na pozostałe ⅔ kwoty produkcji. Po opłaceniu faktury prawa do filmu przechodzą na Ciebie i możesz go wykorzystywać w swojej promocji. Jeżeli chcesz, możemy Ci w tym pomóc - w końcu jesteśmy agencją marketingową. Ale to już temat na inną rozmowę.Cały proces jako infografikę w PDF możesz pobrać poniżej.

Rek House - Proces produkcji filmowej
.pd
Pobierz PD • 169KB


Artykuł napisał:

Kuba Gołębiowski | CEO & Marketing Specialist w Rek House

  • Główny specjalista od marketingu w Rek House i prezes firmy. Odpowiada za koncepcję, dobór narzędzi marketingowych i zarządzanie firmą.

  • Doświadczony w budowaniu i zarządzaniu zespołami zajmującymi się budowaniem marki, marketingiem internetowym, eventami, produkcją filmową i stronami internetowymi.

  • Współpracował z takimi markami jak Artis Wellness Club, Edunation, Enea, Kwiat Jabłoni, Korporacja KGL, Motel One, Perfect Gym, Primark, Warsaw Security Forum. Oprócz pracy z dużymi markami uwielbia budować nowe od podstaw.

  • Pasjonat nauki, historii, żeglarstwa, muzyki i ekonomii behawioralnej.

  • Więcej informacji o Kubie znajdziesz klikając tutaj.
Comments


bottom of page