top of page

Dlaczego warto robić video marketing?

Zaktualizowano: 31 maj 2023Z tego artykułu dowiesz się:

🔹 Czy video jest skuteczne?

🔹 Dlaczego video jest lepsze od treści pisanych?

🔹 Czemu warto robić dobre video?

🔹 Po co robić dobre video w każdej branży?

🔹 Prognozy na przyszłość wideo marketingu


Wideo w marketingu to nie przyszłość. To już jest teraźniejszość. Pandemia tylko przyspieszyła to, co i tak już miało miejsce - dominacje treści wideo nad tekstem statycznymi zdjęciami. Nie wierzysz? Sprawdź parę statystyk poniżej.

🔹 Czy video jest skuteczne?

 • 92.8% użytkowników internetu regularnie ogląda video Źródło

 • 92% marketingowców jest zadowolonych z ROI, jakie daje video. Źródło

 • 91% klientów chce, aby marki produkowały więcej video Źródło

 • 91% firm używa video do promocji. Źródło

 • 9x więcej informacji zapamiętuje ludzki mózg z video w porównaniu do tekstu Źródło

 • 87% marketingowców twierdzi, że video zwiększyło sprzedaż Źródło

 • 84% marketerów potwierdza, że video generuje dla nich leady Źródło

 • 82% całego ruchu w internecie to video. To 15x wzrost od 2017 roku! Źródło

 • 72% klientów woli obejrzeć video niż czytać na temat produktów i usług. Źródło

Wykres przedstawiający wzrost i znaczenie video marketingu. Przygotowany przez agencje marketingową Rek House.
Video marketing. Wzrost, opłacalność, liczby | Rek House


🔹 Dlaczego wideo jest lepsze od treści pisanych?

Dużo bardziej zapada w pamięć

Żaden inny rodzaj mediów nie pobudza tak, jak robi to wideo. Kombinacja elementów wizualnych, słuchowych i ruchu daje olbrzymi potencjał. Treści wideo pozostają w pamięci klientów na długo. Badania pokazują, że 95% klientów częściej zapamięta wezwanie do działania po obejrzeniu filmu w porównaniu z tekstem.

Przyciąga uwagę i inspiruje

Video jest narzędziem do opowiadania historii. Kontrolujesz każdy aspekt swojego filmu: od wyglądu i stylu po przekaz i ścieżkę dźwiękową. Dzięki temu możesz generować emocje w sposób, który jest nie do osiągnięcia dla innych rodzajów treści. To dlatego treści video są udostępniane 1200% częściej niż linki i tekst razem wzięte. Co najlepsze - dobra produkcja wideo pracuje przez lata. Jeden z filmów wyprodukowanych przez Rek House trzy lata temu ma obecnie 5.3 miliona wyświetleń bez żadnej promocji i ciągle rośnie! Buduje marki

Kreatywne wybory dają Ci moc dostarczania spójnych, zapadających w pamięć styków z marką, które wzmacniają narrację wokół tego, co robisz i dlaczego jest to tak wyjątkowe. Przy oglądaniu wideo twoi klienci nie tylko dowiedzą się twardych informacji o marce. Poczują też styl, nastrój i to wszystko, co powoduje, że wyróżnisz się na rynku.

Klienci uwielbiają wideo

W momencie, kiedy dostępne jest zarówno wideo, jak i tekst - 72% klientów wybiera wideo, aby dowiedzieć się czegoś o produkcie lub usłudze.

Pokonuje ślepotę banerową

Ślepota bannerowa to zjawisko polegające na tym, że użytkownicy sieci podświadomie nauczyli się ignorować klasyczne reklamy. Dodajmy do tego fakt, że prawie połowa (47%) internautów na całym świecie korzysta z narzędzia do blokowania reklam. Dlatego reklamy displayowe, a nawet płatne wyszukiwanie mają coraz bardziej ograniczony wpływ. Wideo jest mniej podatne na blokowanie reklam i może lepiej się przebić, dzięki czemu omija ten problem.

Edukuje klientów YouTube to nie tylko miejsce do oglądania fajnych filmów – to miejsce, w którym się uczymy.

Według badań Google 65% osób korzysta z YouTube, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu, a 86% widzów używa YouTube do uczenia się nowych rzeczy. Jeśli potrafisz tworzyć treści wideo, które pomagają i edukują odbiorców, otwierasz nowe możliwości, które nie są dostępne poza tym medium.

🔹Czemu warto robić dobre wideo?

Potężny wzrost użycia video ma jedną wadę: konkurencja się zwiększa i trzeba być coraz lepszym, aby się wyróżnić. Kończą się czasy kiepskich ujęć, scenariuszy bez pomysłu, topornych animacji, niezrozumiałego dźwięku i nudnego montażu. Wideo w internecie się sprofesjonalizowało i to ci najlepsi zgarniają całą śmietankę - dokładnie tak, jak to się wydarzyło przy tradycyjnej produkcji filmowej. Jest to rynek typu “Zwycięzca-bierze-wszystko”, na którym produkt nawet nieznacznie lepszy od konkurencji (1%) zgarnia nieproporcjonalnie duży (90–100%) udział lub całość zysków.

Każda branża rozrywkowa nieuchronnie dąży do takiego układu.


Czy wiesz, że…

...100 najlepiej sprzedających się gier na Steam generuje 50% zysków? Daje to średnio 0.5% zysku na bestsellera. Drugie 50% zysków jest dzielone na pozostałe 30.000 tytułów, co daje średnio tylko 0.0016%. To ponad 312 razy mniej!

Warto zwrócić uwagę na najważniejszą rzecz. To, co wydarzyło się w kinie w 100 lat, na Youtube trwało zaledwie lat 15. Dlatego każdy dzień i miesiąc jest na wagę złota - im szybciej zaczniesz promować się poprzez dobre video, tym masz większe szanse na sukces.

Poniżej możesz zobaczyć pierwszy w historii film na Youtube. Dzisiaj raczej by się nie obronił, prawda?


🔹Po co robić dobre wideo w każdej branży?

Możesz zaraz powiedzieć:

 • “Ale ja działam w niszy, po co mi wysokiej jakości video?”

 • “W mojej branży nikt nie ma dobrego video i jakoś działamy”

To tylko znaczy, że masz olbrzymi potencjał przebić konkurencję i zająć stałe stanowisko lidera. Podzielę się z tobą moimi trzema pasjami, na których temat oglądam materiały na YouTube: historia, gitary i motocykle. Każda z tych nisz już teraz została zdominowana przez najlepszych twórców, którzy notują setki tysięcy, a czasami miliony wyświetleń. Czas i uwaga widzów jest ograniczona - po co mają tracić ją na średnie filmy?

Dlatego nieważne co robisz i na jaką skalę - dobry film jest potężną dźwignią do promocji.

🔹Prognozy na przyszłość wideo marketingu

Z roku na rok ilość godzin, które przeciętny internauta spędza na oglądaniu wideo w sieci rośnie. Obecnie to 100 minut dziennie, co daje 11 godzin tygodniowo! Wideo w internecie już dawno przegoniło telewizję i ta tendencja będzie się tylko pogłębiać. Dlatego zarówno biznes, jak i dostawcy usług internetowych już się do tego szykują.

Wykres przedstawia ilość minut, która poświęca przeciętny człowiek na oglądanie telewizji i filmów w internecie. Rek House.
Średnia oglądalność mediów w telewizji i w internecie na całym świecie | Rek House

Google planuje rozwinąć wyszukiwania z analizowaniem treści video. Oznacza to, że w niedługiej przyszłości Twoja pozycja w Google będzie określana nie tylko poprzez treści pisane, ale także przez wideo na stronie. Co więcej - Google planuje analizować informacje zawarte w wideo i odpowiednie fragmenty pokazywać swoim użytkownikom, kiedy będą czegoś szukać.

Live Selling to najbardziej dochodowy trend w handlu w Chinach - tylko w zeszłym roku przyniósł ponad 130 mld dolarów przychodu! Jest to dwukrotny wzrost w porównaniu do 2019 (ok. 65 mld). Trend ten najpewniej rozleje się na cały świat i może być przyszłością handlu nie tylko detalicznego, ale także hurtowego i B2B. Po co jeździć po sklepach i na spotkania, skoro to samo możesz mieć w domu?

Sukces Tik-Toka pokazał, że bardzo duża część użytkowników ceni treści krótkie i konkretne. Już teraz YouTube i Facebook wprowadził podobne funkcje i najpewniej taki rodzaj komunikacji stanie się dominujący. Robisz długie i nudne filmy i nie patrzysz na trendy w montażu? Możesz przegrać w tym wyścigu.


Słowo na koniec

Przyszłość marketingu leży w wideo i już! W Polsce ten trend za chwilę też zacznie mocno dominować i dlatego warto się już teraz do niego przygotować. Jeżeli potrzebujesz pomocy z produkcja wideo, odezwij się do nas.


Artykuł napisał:

Kuba Gołębiowski | CEO & Marketing Specialist w Rek House

 • Główny specjalista od marketingu w Rek House i prezes firmy. Odpowiada za koncepcję, dobór narzędzi marketingowych i zarządzanie firmą.

 • Doświadczony w budowaniu i zarządzaniu zespołami zajmującymi się budowaniem marki, marketingiem internetowym, eventami, produkcją filmową i stronami internetowymi.

 • Współpracował z takimi markami jak Artis Wellness Club, Edunation, Enea, Kwiat Jabłoni, Korporacja KGL, Motel One, Perfect Gym, Primark, Warsaw Security Forum. Oprócz pracy z dużymi markami uwielbia budować nowe od podstaw.

 • Pasjonat nauki, historii, żeglarstwa, muzyki i ekonomii behawioralnej.

 • Więcej informacji o Kubie znajdziesz klikając tutaj.


Kommentare


bottom of page