top of page

9 trendów w video marketingu w 2023 roku

Zaktualizowano: 1 cze 2023
Popularność i znaczenie video rośnie każdego dnia. Zmieniające się trendy wpływają na sposób jego wykorzystania. Niezależnie od tego, czy jest to 30-sekundowa reklama, vlog czy streaming, materiały video to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zaangażowanie odbiorców.

Według badań przeprowadzonych przez Wyzowl w 2021 r., 85% firm przyznało, że używa video jako narzędzia marketingowego, a 87% marketerów stwierdziło, że video pomogło im zwiększyć ruch. Jeśli to Ci nie wystarcza, to dodam jeszcze, że badania pokazują również, że 88% konsumentów zostało przekonanych przez film marketingowy do zakupu produktów i usług.


Dlatego zebrałam i opisałam 9 trendów w video marketingu, żebyś mogła/ógł lepiej zaplanować swoje działania video marketingowe na 2023 rok.


1. Tik Tok

Ta rosnąca w siłę platforma społecznościowa ma i będzie miała coraz większy wpływ na wygląd marketingu video w najbliższym czasie. Podczas gdy Facebook i YouTube potrzebowały około ośmiu lat, aby zdobyć miliard użytkowników, TikTok osiągnął tę liczbę w ciągu raptem pięciu i szacuje się, że do końca 2022 r. osiągnie 1,5 miliarda użytkowników.


Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z Tik Tokiem doskonale wie jak wciągająca jest ta platforma. W rzeczywistości Tik Tok jest najbardziej angażującą ze wszystkich aplikacji społecznościowych, ze średnią sesją użytkownika wynoszącą 10,85 minut. Dla porównania, Pinterest, drugi na liście, ma o połowę mniej, czyli 5,06 minut na sesję.


Dlatego Tik Tokowe formy przenoszą się na inne platformy. Wynikiem tego są Reelsy na Instagramie, relacje na Facebooku czy Shorty na YouTube. A wszystko po to, by jak najdłużej zatrzymać użytkownika u siebie.


2. Shorty w codziennej komunikacji i reklamie

Nawiązując do poprzedniego punktu, warto wspomnieć o istocie krótkich treści video. Krótkie filmy nie tylko przykuwają uwagę odbiorców, ale mogą przynieść jeszcze inną korzyść. A mianowicie, koszty reklamy na platformach, które traktują priorytetowo krótkie treści video, są nadal stosunkowo niskie. Dlatego opracowanie płatnej strategii reklamowej skupionej wokół tego typu treści może skutkować lepszym zwrotem z inwestycji.


3. Nieme filmy z napisami

Tworząc treści video warto pamiętać o tym gdzie i kiedy będą one oglądane. Ludzie odtwarzają filmy na smartfonach, gdziekolwiek są, również w miejscach bez możliwości włączenia dźwięku. 85% filmów na Facebooku jest oglądanych bez dźwięku. Dlatego jeśli chcesz zatrzymać widza, rozważ dodanie napisów.


4. Lejek video

Treści video będą znaczącym generatorem leadów. Coraz częściej klienci znajdują marki i kupują ich produkty właśnie dzięki filmom. Ten rodzaj reklamy staje się coraz ważniejszym narzędziem konwersji. Według statystyk aż 88% kupujących podjęło decyzję o zakupie po obejrzeniu filmu marki, a 81% marketerów stwierdziło, że video pomogło im bezpośrednio zwiększyć sprzedaż.


5. Filmy edukacyjne

Klienci są wyczuleni na reklamy - jeśli mogą, pomijają je, więc jak dotrzeć do nich ze swoją marką? Naucz ich czegoś.


Filmy edukacyjne czyli inaczej filmy instruktażowe czy tutoriale mogą być świetnym elementem strategii marketingowej. Castorama uczy jak budować, remontować i dekorować. Lidl daje nam przepisy i pokazuje jak gotować. A Hubspot tłumaczy i doradza w zakresie marketingu i sprzedaży. Widzowie szukają filmów, które szczegółowo omawiają złożone tematy, a marketerzy mogą znaleźć tam świetną niszę.


6. Smart video

Dostępność smartfonów wywróciła produkcję video do góry nogami. Każdy posiadający smartfona może samodzielnie nakręcić i wypuścić film. Aplikacje takie jak Tik Tok pokazują, że nie trzeba być filmowcem z drogim sprzętem, aby stworzyć ciekawe i angażujące treści video. Często wystarczy tylko pomysł. Coraz więcej marek to rozumie i poza standardowymi reklamami, posługuje się także tymi tworzonymi telefonem.


7. Recykling treści

Recykling treści to ponowne wykorzystanie już stworzonych materiałów, jednak w lekko zmienionej formie. W przypadku video może to być przemontowanie głównego materiału tworząc z niego krótkie zapowiedzi, czy zajawki głównego filmu. Można je wykorzystać na różnych platformach w formie promocji, czy przypomnienia starego, może już zapomnianego contentu. W ten sposób z jednej treści, możemy uzyskać wiele materiałów.


8. Niech inni mówią o twojej marce

Jednym z rodzajów marketingu video, który zyskuje na popularności jest User-Generated Content, czyli treści generowane przez użytkowników. W praktyce 85% konsumentów uważa, że treści tworzone przez influencerów mają na nich większy wpływ, niż te pochodzące bezpośrednio od marki.


Wiele firm wykorzystuje ten trend podejmując współpracę z influencerami, którzy niekiedy z czasem stają się ambasadorami marki. Tworząc content video i publikując go we własnych kanałach, wpływają na decyzje zakupowe swoich obserwatorów. Tego rodzaju reklamy i recenzje produktów są traktowane przez konsumentów za zdecydowanie bardziej autentyczne i atrakcyjniejsze niż te wychodzące od marek.


9. Streaming video

W trakcie pandemii streaming video zdobył niewyobrażalną popularność. Z powodu wielu obostrzeń na całym świecie ten format komunikacji wystrzelił i udoskonalił się. Streaming zaczął być wykorzystywany do transmisji wszelkich wydarzeń - koncertów, spotkań, konferencji, wydarzeń sportowych i innych. I tak, pomimo uspokojenia się sytuacji, prowadzenie streamów video, często w połączeniu z możliwością uczestnictwa offline, jest dalej aktualne i zapewne zostanie z nami na dłużej.Podsumowanie

Video w marketingu nie jest nowością, ale możesz zacząć myśleć o nim na nowo. W przeszłości video było często ostatnim elementem wielokanałowej kampanii marketingowej. Obecnie, znacznie częściej proces tworzenia treści zaczyna się od video. Jeśli myślisz o nim jak o opcjonalnym dodatku lub niewielkiej części planu marketingowego, może zastanów się jeszcze raz. Wszystko wskazuje na to, że kolejne lata, nie tylko 2023 r., będą latami video. Dlatego nie trać czasu i nagraj video już dziś.


 

Artykuł napisała:

Anna Rek | Art Director & Co-Founder Rek House


  • Główna osoba kreatywna w Rek House i co-founder firmy.

  • Doświadczona w produkcji filmowej, zaczynała samodzielnie, by po latach zarządzać zespołami odpowiedzialnymi za produkcję filmową, fotograficzną, graficzną i animacyjną.

  • Współpracowała z takimi markami jak Adidas, Artis Wellness Club, Edunation, Enea, Kwiat Jabłoni, Oriflame, Motel One, Perfect Gym, Reebok, Primark.

  • Pasjonatka szeroko pojętego piękna i wizualności.

  • Więcej informacji o Annie znajdziesz klikając tutaj.

Comments


bottom of page