top of page

10 tipów na promocję marki przy użyciu video.

Zaktualizowano: 8 gru 2022Potrzebujesz dobrze wypromować swoją markę? Oto 10 sprawdzonych sposobów na użycie wideo.


🔹1. Zacznij od wytłumaczenia! Czyli nie ma to jak Explainer.

🔹2. Edukuj i dziel się wiedzą. Content marketing.

🔹3. Zbuduj napięcie i wywołaj oczekiwanie. Trailer i teaser.

🔹4. Zatrudniaj najlepszych. Wideo rekrutacyjne.

🔹5. Wideo z eventów, gdzie event to tylko pretekst.

🔹6. Tania konferencja na cały świat. Live video.

🔹7. Polecanie = kupowanie. Case study i customer testimonial.

🔹8. Liveselling, czyli telezakupy za miliardy.

🔹9. Pokaż, jak to się robi. Kulisy produkcji.

🔹10. Przedstaw swój zespół.


1. Zacznij od wytłumaczenia! Czyli nie ma to jak Explainer.

Film, od którego powinno się zacząć swój video marketing - explainer, czyli wytłumaczenie Twojej usługi lub produktu. Możesz się zdziwić, jak często Ci się on przyda. Oczywiste użycie explainera: na stronie internetowej i w kampanii reklamowej.

Tak rozpoczęła się historia DropBoxa, którego explainer możesz zobaczyć poniżej. Wyprodukowany przez firmę Common Craft za „tylko” 50 000 dolarów w 2009 roku, został obejrzany ponad 25 000 000 razy, wygenerował ponad 48 000 000 dolarów przychodu i przyniósł ponad 10 000 000 rejestracji użytkowników. Oryginalny film i jego omówienie możesz zobaczyć poniżej


Ale to nie jedyny przykład. Dzięki swojemu explainer Dollar Shave Club w ciągu jednej nocy stało się firmą wartą miliony! 6 marca 2012 roku firma przesłała na YouTube film zatytułowany „Our Blades Are F***ing Great”. Film przyniósł 12 000 zamówień w ciągu dwóch dni od premiery i zyskał ponad 27 milionów wyświetleń do listopada 2020 r.Nieoczywiste użycie explainera: w trakcie każdej komunikacji z klientem. Explainer możesz wysłać mailem w ramach oferty, także tej B2B. A jeszcze lepiej: mieć przy sobie (np. na tablecie) i pokazywać w trakcie rozmów z klientami. Film jest 9x bardziej zapamiętywalny niż tekst i dużo bardziej angażuje niż zdjęcia. Zabierz swój explainer na targi i sam się przekonasz, jakie będą efekty! Można też przygotować wyjątkowy explainer dla klientów strategicznych.

Kiedyś w Rek House zrobiliśmy taki film dla KGL S.A., która właśnie wypuściła swoje akcje. Ich zespół codziennie miał około 40 spotkań i zamiast pokazywać slajdy i mówić ciągle to samo, każde spotkanie zaczynali od 5 minutowego filmu prezentującego firmę i jej wyniki.

Jak zrobić dobry explainer? Jest na to parę sprawdzonych patentów, które używamy w Rek House. Zobacz nasze poniższe produkcje i pomyśl - co je łączy? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem i czytaj dalej.

Dobry explainer to najlepsza prezentacja twojej marki dla nowych klientów


2. Edukuj i dziel się wiedzą. Content marketing.

Podzielę się z tobą moim ulubionym cytatem od Pawła Tkaczyka:

“Dzisiaj wiedzę rozdaje się za darmo, a sprzedaje swój czas”

Jeżeli jesteś w czymś specjalistą, dziel się całą wiedzą jaką masz. W czasach powszechnego internetu jeżeli ty tego nie zrobisz, zrobi to Twoja konkurencja. Nie martw się za to, że klient dzięki temu zrobi wszystko sam. Nie zrobi. Już Adam Smith (ojciec współczesnej ekonomii) udowodnił, że najwięcej tworzy się dobra, kiedy specjaliści wymieniają się efektami swojej pracy, zamiast robić wszystko sami.

Na pewno dużo lat kosztowało Ciebie osiągnięcie obecnego poziomu profesjonalizmu. Twój klient nie przejdzie tej drogi, bo po prostu mu się to nie opłaca. Przyjdzie za to do Ciebie po rozwiązanie swojego problemu, a pomyśli o tobie dlatego, że zobaczy wcześniej twoje treści.

Według badań Google 65% osób korzysta z YouTube, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu, a 86% widzów używa YouTube do uczenia się nowych rzeczy. Jeśli potrafisz tworzyć treści wideo, które pomagają i edukują odbiorców, otwierasz nowe możliwości, do których nie masz dostępu w inny sposób

Edukacja klientów to świetny sposób na dotarcie do nich i zbudowanie pierwszego lejka sprzedażowego. Nie wiesz co to są lejki sprzedażowe i jak działają? Dowiesz się tego klikając tutaj.


Dziel się całą wiedzą jaką masz, a przyszli klienci Ci zaufają i ich przyciągniesz.

3. Zbuduj napięcie i wywołaj oczekiwanie. Trailer i teaser.

Nasz mózg naprawdę lubi wszystko wiedzieć. Jeżeli nie mamy kompletnych informacji, nie daje to nam spokoju i szukamy odpowiedzi. Właśnie na tej zasadzie działają wszystkie zwiastuny, czyli trailery.

Mechanizm jest prosty: pokaż w kuszący sposób część informacji, a następnie pobudź widza do znalezienie reszty gdzie indziej. Zobacz poniższy zwiastun konsoli Sony Playstation 4.


Jest zamazany, z szybkimi ujęciami detali i… frustrujący - dokładnie według strategii marketingowej! Film ten osiągnął miliony wyświetleń i wywołał ogromne zainteresowanie pełną odsłoną konsoli. A ostateczny wynik? Sony sprzedało ponad 100 milionów konsol Playstation 4.

Społeczność fanów na podstawie krótkiego zwiastuna potrafi tworzyć godziny materiałów i prowadzić tysiące dyskusji. Poniżej masz analizę trailera Avengers:Endgame. Sam trailer trwał 02:45, a analiza - 18:11. Takich materiałów w internecie powstaje mnóstwo przy każdym trailerze większej produkcji lub produktu - po prostu ludzie uwielbiają się domyślać i o tym rozmawiać! A każda taka rozmowa to następna reklama marki. Możesz ten efekt wykorzystać w każdej branży.Co jest najlepsze w trailerach? Możesz promować i badać reakcje na swój produkt zanim go skończysz.

To potężne narzędzie badawcze. Możesz zbierać prawdziwe informacje zwrotne na temat swojego produktu przed wprowadzeniem na rynek - i wprowadzić niezbędne zmiany przed poniesieniem większych kosztów. Dzięki temu możesz drastycznie zwiększyć swoje szanse na sukces!

Przy pierwszym trailerze filmu Sonic społeczność fanów oburzyła się na projekt głównej postaci. Na szczęście wytwórnia przed premierą naprawiła swój błąd i film osiągnął wynik finansowy 306,8 miliona dolarów w Box Office.


Trailer przed premierą podsyca zainteresowanie klientów i pozwala zbadać ich oczekiwania.


4. Zatrudniaj najlepszych. Wideo rekrutacyjne.

W każdej dojrzałej gospodarce dzieje się to samo - to pracownicy dyktuja warunki. I to jakość zespołu decyduje o sukcesie firmy.

Dzisiaj już nie tylko chodzi o to, aby to kandydaci przekonywali rekrutera o swojej wartości – często to on musi im sprzedać pracę w swojej firmie. 80% rekruterów uważa, że ​​budowanie marki pracodawcy ma znaczący wpływ na zdolność zatrudniania najbardziej utalentowanych pracowników

Pracownicy coraz bardziej chcą znaleźć sens i misję w swojej pracy - a wideo to świetny sposób na pokazanie im, że oferujesz te rzeczy. Możesz także użyć wideo, aby zilustrować jak wygląda praca w Twojej firmie. Czasami może to być na poważnie, ale nie musi.Możesz za pomocą video opowiedzieć o procesie rekrutacji, benefitach, codzienności w pracy, jej warunkach i na pewno dotrze to do potencjalnego pracownika. Pamiętasz, że film jest 9x bardziej zapamiętywalny niż tekst?

W twojej branży nie rekrutuje się ludzi za pomocą video? Świetnie! Masz wielka szansę przebic konkurencję.

Wideo świetnie sprawdza się w działaniach rekrutacyjnych i pomaga przyciągnąć najlepszych pracowników.


5. Wideo z eventów, gdzie event to tylko pretekst.

Wideo eventowe jest bez sensu i nikt go nie ogląda. To fakt… jeżeli jest źle robione.


Większość wideo z eventów to teledyski. Jest jakaś muzyka i do niej są układane ujęcia. Tyle. Żadnej historii, komunikacji, wartości marki. Może jest to jakaś pamiątka dla uczestników, ale dla wszystkich innych - żadna atrakcja. I żadna promocja dla marki. Teledysk z eventu przypomina trochę wujka, który pokazuje na siłę zdjęcia ze swoich wakacji. A warto pamiętać, że Art. 40 naszej Konstytucji zakazuje tortur.


Można inaczej. Przecież evento to doskonała okazja żeby o sobie opowiedzieć. Zobacz poniższy film, który wykonaliśmy dla Edunation. Jest różnica, prawda?

Rób filmy z eventów, ale koniecznie opowiadaj w nich o swojej marce.

6. Tania konferencja na cały świat. Live video.

Nic nie zastąpi interakcji w czasie rzeczywistym. Jest najbardziej angażująca, zapamiętywalna i wpływająca na decyzje. Tylko jest jeden problem - generuje spore koszty.

Ile kosztuje zorganizowanie konferencji na 2.000 osób? Czasami parędziesiąt tysięcy, czasami 100.000 złotych, a czasami jeszcze więcej. Wystawienie się na targach to także niemałe pieniądze. Jest na szczęście alternatywa.

Jak myślisz, ile kosztuje organizatora wideokonferencja na 10.000 osób?

Można się zmieścić w paru krotnie mniejszej kwocie, a efekty są te same.

Dzięki wideokonferencji jesteś w stanie przekazać swoim klientom dokładnie to samo, co na typowej konferencji, tylko w niższej cenie. Dodatkowo dotrzesz do nich w ich domu, pracy, na plaży i do dowolnego innego miejsca na świecie.

W Rek House świadczymy usługi streamingowe (szczegóły znajdziesz tutaj) i ich wyniki wielokrotnie zaskoczyły zarówno nas, jak i naszych klientów. W ciągu paru minut z paru użytkowników robią się setki, a potem tysiące - i to na wydarzeniach, na które w świecie offline przychodziło parędziesiąt osób! Możesz zaraz powiedzieć: “Wszystko fajnie, ale na konferencjach i targach ludzie sie poznaja!”

Wystarczy sesje wystąpień przepleść sesją networkingu. Po pandemii każdy już umie używać wideorozmów, więc to nie jest żaden problem

Nawet jeżeli planujesz konferencje i targi w realnym świecie, pomyśl o nich w formie hybrydowej.

Zwykle klient pozyskany dzięki streamowi kosztuje parę razy mniej.


7. Polecanie = kupowanie. Case study i customer testimonial.


Kupiłeś coś kiedyś z polecenia? A kto nie kupił.

Polecenie produktu ma potężny wpływ na sprzedaż i pokazuje to poniższy wykres.


Ciężko wywołać tysiące spontanicznych poleceń Twojej marki na co dzień, ale… można o tym zrobić wideo. Twój klient jest bardzo zadowolony ze współpracy? Poproś go, żeby o tym opowiedział. Tak po prostu. Taki film uwiarygodni Twoje usługi i pozwoli przekonać potencjalnych klientów.


A jak się do tego zabrać? Jedna z metod jest telefon do klienta z krótkim wywiadem. Warto, żeby opowiedział jak wyglądała współpraca i co na niej zyskał. Następnie podsumowujesz jego słowa w formie scenariusza i wysyłasz do akceptacji. Jeżeli wszystko się zgadza z obu stron, ustalacie termin nagrania i gotowe. Tylko nie wpadnij w pułapkę "gadającej głowy". Po to robisz film, żeby pokazać tą współpracę! Ujęcia wypowiadajacego się klienta to powinno być maksimum 1/3 filmu.

Poniżej możesz zobaczyć przykłady, które wykonaliśmy dla Perfect Gym w Niemczech, Rosji, Polsce, Litwie i Tajlandii. Czy oni jeszcze muszą mówić, że przekonali się do nich klienci z całego świata?


Poproś swoich klientów o opinię, a potem podziel się nią ze światem.


8. Największy bazar świata. Live selling

Pamiętasz Telezakupy Mango? Był to taki program w telewizji prezentujący nowe produkty. Aby dokonać zakupu, wystarczył jeden telefon w trakcie programu.. Przykłady znajdziesz poniżej:


To teraz wyobraź sobie Telezakupy Mango, które robią rocznie obrotu na poziomie 22.815.900.000zł i odpowiadają za 20% handlu w internecie!

Tak właśnie wygląda dzisiaj live selling w Chinach i jest to trend, który powoli do nas kroczy. Łączy wszystko to, co najlepsze w e-commerce, ale jednocześnie nie ma ograniczeń standardowego handlu. Masz swoją ulubioną Panią na bazarze, od której zawsze kupujesz jabłka? Równie dobrze możesz mieć ją na ekranie swojego smartphone. Jak by się zastanowić, to jest to najstarsza forma handlu, tylko obudowana technologią. Zasada jest ta sama - sprzedawca pokazuje swoje towary, opowiada o nich i zachęca do zakupu. Tylko zamiast robić to na średniowiecznym rynku na parę osób, robi to przed kamerą dla tysięcy klientów naraz. Może dlatego jest to takie skuteczne?

Wprowadź liveselling do swojej branży zanim zrobią to wszyscy!

9. Pokaż, jak to się robi. Kulisy produkcji.

Klienci uwielbiają wideo z produkcji. Historia zza kulis świetnie opowie o jakości stojącej za marką, jej wyjątkowym produkcie i co najważniejsze - jest po prostu bardzo ciekawa. Kanał How it’s made ma miliony wyświetleń


W Polsce też to się sprawdza. Na kanale Fabryki w Polsce niejeden film przebił już milion wyświetleń - nieważne, czy dotyczy produkcji kebaba czy też kombajnu.


Dlaczego to jest takie ważne dla marki? Bo nie wszystko da się pokazać na gotowych produkcie a najbardziej zaangażowani klienci chcą wiedzieć więcej. Ostatnio zrobiło na mnie wielkie wrażenie poniższe wideo, które prezentuje budowę motocykli BMW. Widziałem zawsze w tych motocyklach precyzję, ale dopiero po nim uświadomiłem sobie, jaka niesamowita technologia i proces za tym stoi. I ta wiedza zostanie ze mna na lata i będzie miała wpływ na przyszłą decyzje, który motocykl kupić.Nie musisz być dużą fabryką, żeby opowiedzieć o swojej produkcji. Bardzo dobre wyniki osiąga kanał Pasjonaci TV, gdzie często są prezentowane małe, zwykle jednoosobowe warsztaty w niszowych branżach.Podziel się swoim procesem produkcji i przybliż markę tysiącom potencjalnych klientów

10. Przedstaw swój zespół.

Świadczysz usługi? A więc sprzedajesz czas swojego zespołu.

Ich historia, umiejętności, a nawet po prostu styl bycia to esencja Twojego biznesu. Każdy z nich ma ograniczony czas na rozmowy z klientami. Ale tego ograniczenia nie ma wideo, które raz wyprodukowane może zostać obejrzane tysiące razy. Można powiedzieć, że “klonujesz” swoich pracowników i bez żadnych kosztów skalujesz ich efektywność.

Policz tak: Nagranie wideo z pracownikiem opowiadającym o sobie i swojej pracy to około 3 godziny. Wyjdzie z tego mniej więcej 10 minutowy materiał. Załóżmy, że obejrzy go 2.000 osób.

2.000 osób x 10 minut filmu = 20.000 minut = Około 333 godzin interakcji z klientami.

Inwestycja w jeden film zwiększyła czas spędzony przez pracownika z klientami o ponad 1110%! I ma potencjał zwiększać go w nieskończoność przez lata.

Zachęć swój zespół do występowania przed kamerą, a zwiększysz wielokrotnie ich efektywność.

Jak widzisz, tylko jedna jedna decyzja dzieli Cię od realizacji wideo, które zwielokrotni sprzedaż Twoich produktów!


Czujesz, że produkcja filmu to dużo pracy i sprzętu, szczególnie dla początkujących? Masz rację. Ale powtórzmy myśl Adama Smitha: najwięcej dobra tworzy się, kiedy specjaliści wymieniają się efektami swojej pracy, zamiast robić wszystko sami. Odezwij się do nas i pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.

Artykuł napisał:

Kuba Gołębiowski | CEO & Marketing Specialist w Rek House


  • Główny specjalista od marketingu w Rek House i prezes firmy. Odpowiada za koncepcję, dobór narzędzi marketingowych i zarządzanie firmą.

  • Doświadczony w budowaniu i zarządzaniu zespołami zajmującymi się budowaniem marki, marketingiem internetowym, eventami, produkcją filmową i stronami internetowymi.

  • Współpracował z takimi markami jak Artis Wellness Club, Edunation, Enea, Kwiat Jabłoni, Korporacja KGL, Motel One, Perfect Gym, Primark, Warsaw Security Forum. Oprócz pracy z dużymi markami uwielbia budować nowe od podstaw.

  • Pasjonat nauki, historii, żeglarstwa, muzyki i ekonomii behawioralnej.

  • Więcej informacji o Kubie znajdziesz klikając tutaj.
Comments


bottom of page